Фототерапія при жовтяниці новонародженого

Фототерапія на сьогодні вважається єдиним методом із доведеною клінічною ефективністю для лікування жовтяниці новонароджених. Вже понад півсотні років ця методика користується високою популярністю у всьому світі, оскільки саме вона дозволила зберегти життя та здоров'я мільйонам дітей.

Інтенсивність і тривалість фототерапії залежить від багатьох факторів:

Чи доношена дитина;
Чи є ознаки наявності гемолітичної хвороби та супутні фактори ризику;
Коли виявилися перші симптоми жовтяниці;
Як почувається дитина.
Для найбільшої ефективності лікування розроблені спеціальні таблиці та графіки, за якими лікар точно визначає необхідність фототерапії, потужність випромінювання, час перебування під лампою у кожній конкретній ситуації.

Як проводиться лікування жовтушки з використанням ультрафіолетових ламп у стаціонарі?

У дитячих стаціонарах та неонатальних відділеннях фототерапію проводять зазвичай за допомогою флуоресцентних ламп синього світіння на штативах. Вони встановлюються над кувезом або ліжечком новонародженого на певній висоті, що забезпечує одночасно і ефективний, і безпечний вплив ультрафіолетових променів. Під час сеансу фототерапії дитина лежить повністю роздягнена, а її очі захищені світлонепроникною пов'язкою з кількох шарів марлі або спеціальними окулярами.

Для максимальної ефективності лікування жовтяниці вплив ультрафіолетом може здійснюватися постійно з короткочасними перервами на годівлю. Бажано періодично змінювати положення тіла новонародженого, щоб випромінювання охоплювало більшу частину тіла. В середньому фототерапія проводиться протягом 96 годин.

У період лікування немовля знаходиться під ретельним наглядом медичного персоналу. Оцінка стану дитини проводиться щонайменше тричі на добу. Щодня новонародженого зважують, вимірюють йому температуру тіла та визначають рівень білірубіну. При розвитку ранньої або ядерної жовтяниці визначення вимірювання вмісту білірубіну в крові роблять кожні 4-6 годин після початку фототерапії.

Ефективна фототерапія супроводжується зниженням загального білірубіну на 20-35 мкмоль/л на добу або зменшенням приросту білірубіну нижче рівня для показань до замінного переливання крові (згідно з протоколом МОЗ України №255 з надання неонатальної медичної допомоги).

Фототерапія в домашніх умовах

У домашніх умовах часто використовують портативні фототерапевтичні опромінювачі у вигляді лампи-човника, ковдри або матрацика, які не вимагають застосування захисних окулярів та прості у застосуванні. Вони максимально близько розташовані до шкіри дитини, що забезпечує гарний терапевтичний ефект.

При використанні сучасних ламп для лікування неонатальної жовтяниці побічні ефекти виникають дуже рідко. Але вони іноді виявляються і до них потрібно бути готовими. Усі побічні ефекти поділяють на місцеві (сухість шкіри, лущення, незначні висипання) та системні (почастішання та розрідження випорожнень, гіпертермія, дегідратація). Порадьтеся зі своїм лікарем, і він підкаже, як мінімізувати ймовірність подібних проблем або якщо вони вже з'явилися, максимально швидко покращити стан малюка.

Доведена ефективність;
Помітне зниження рівня вільного білірубіну вже в першу добу після початку лікування;
Зменшення ризику розвитку ускладнень гіпербілірубінемії;
Неінвазивність;
Безпека;
Доступність;
Можливість продовження грудного вигодовування дитини.

У домашніх умовах часто використовують портативні фототерапевтичні опромінювачі у вигляді лампи-човника, ковдри або матрацика, які не вимагають застосування захисних окулярів та прості у застосуванні. Вони максимально близько розташовані до шкіри дитини, що забезпечує хороший терапевтичний ефект. Переваги фототерапії в лікуванні жовтяниці новонароджених: Доведена ефективність; Помітне зниження рівня вільного білірубіну вже в першу добу після початку лікування; ризику розвитку ускладнень гіпербілірубінемії; Неінвазивність; Безпека; Доступність; Можливість продовження грудного вигодовування дитини. При використанні сучасних ламп для лікування неонатальної жовтяниці побічні ефекти виникають вкрай рідко. Але вони іноді виявляються і до них потрібно бути готовими. Усі побічні ефекти поділяють на місцеві (сухість шкіри, лущення, незначні висипання) та системні (почастішання та розрідження випорожнень, гіпертермія, дегідратація). Порадьтеся зі своїм лікарем, і він підкаже, як мінімізувати ймовірність подібних проблем або якщо вони вже з'явилися, максимально швидко покращити стан малюка.

Ядерна жовтяниця може мати кілька стадій. Залежно від провокуючої причини та терміну гестації дитини час прояву та перебіг хвороби дещо відрізняється. Для недоношених дітей характерні:

Асфіктична стадія. У цей час новонароджений загальмований, млявий, відмовляється від годівлі, неадекватно реагує зовнішні подразники. Через знижений рівень кисню в крові дитина починає занурюватися в стан глибокої гіпоксії: шкіра набуває синюшного кольору, дихання стає поверхневим і неефективним, відзначаються тривалі зупинки дихання, короткочасні судоми. та шиї, а також порушенням дихання, пронизливим та монотонним криком немовляти. У доношених дітей часто немає можливості чітко диференціювати стадії білірубінової енцефалопатії між собою через швидке наростання симптоматики. У будь-якому разі діти з такими симптомами вимагають негайної госпіталізації та проведення комплексу лікувальних заходів.

Найефективнішим та доведеним методом нейтралізації токсичного білірубіну вважається фототерапія. Для цього батьки беруть у прокат фотолампи, під дією яких білірубін розпадається на нетоксичні похідні, після чого виводиться з організму, і стан дитини суттєво покращується. . Іноді малюк потребує навіть переливання крові. Додатково лікар може призначити і прийом медикаментів. Це можуть бути препарати з жовчогінною дією, що стимулюють виведення білірубіну з організму, а також ентересорбенти, завдяки яким білірубін не всмоктуватиметься під час просування калових мас кишечником.

Адреса

м. Київ
вул. Маршала Гречка 13, оф.


Контакти

Viber: 063 139 31 72
Телефон: 063 139 31 72

Посилання

Наш канал YouTube
Статті
Прокат

Графік роботи

Заявки приймаються цілодобово.

Час доставки:
пн-пт - 15:00-20:00
сб - 12:00 - 19:00
нд - вихідний.