Як правильно проводити сеанси фототерапії
Часті питання батьків

Схема лікування жовтяниці новонароджених залежить багатьох чинників. Насамперед, лікареві потрібно повністю розібратися у причині жовтяниці, об'єктивно оцінити фактори ризику розвитку білірубінової енцефалопатії, визначити рівень білірубіну в крові та вивчити симптоми захворювання. Всі ці та багато інших факторів визначають вибір лампи, тривалість сеансів та інтенсивність впливу ультрафіолету.

Показання та протипоказання для проведення фототерапії

Фототерапія найчастіше застосовується при виявленні «ранньої» та патологічної жовтяниці. Рівень білірубіну, при якому призначається таке лікування, може відрізнятися залежно від терміну гестації дитини, її ваги, віку та супутніх ризиків.

Відповідно до клінічного протоколу з надання неонатальної допомоги МОЗ України № 255 у доношеної дитини без ознак гемолітичної хвороби та супутніх факторів ризику (інфекція, ацидоз, пологова травма, погіршення стану) фототерапію після 72 годин життя призначають при рівні загального білірубіну в крові понад 370 мкмоль/л.

У новонароджених з ознаками гемолітичної хвороби та недоношених через можливість стрімкого розвитку ядерної жовтяниці показаннями для початку світлолікування є нижчі цифри сироваткового білірубіну.

 Є й низка протипоказань щодо фототерапії:

Паренхіматозний тип жовтяниці (гепатит, токсичне та запальне ураження печінки);
Холестатичний тип жовтяниці (порушення відтоку жовчі, вади розвитку печінки та жовчовивідних шляхів);
Гіпербілірубінемія за рахунок пов'язаного (кон'югованого) білірубіну.

Поради для тих, хто проводить фототерапію в домашніх умовах

При хорошому самопочутті дитини та не надто високому рівні білірубіну фототерапія цілком може проводитись і в домашніх умовах. Для того, щоб уникнути побічних ефектів такого лікування, варто дотримуватися наступних рекомендацій:

Не розміщувати навісну лампу надто близько до дитини (відстань регламентується виключно інструкцією);
Використовувати лампи лише перевірених виробників, які спеціалізуються на випуску обладнання для лікування жовтяниці новонароджених;
При експлуатації навісних ламп очі немовляти потрібно захистити спеціальною маскою або пов'язкою світлонепроникною, всі інші ділянки шкіри повинні бути відкритими. Статеві органи хлопчикам прикривати необов'язково;
Позу дитини періодично потрібно міняти, щоб забезпечити рівномірний вплив ультрафіолетових променів;
Температуру тіла у дитини потрібно постійно контролювати, вимірюючи її не рідше ніж кожні три години;
Також потрібно стежити за вагою малюка, зважуючи його раз на добу;
На час лікування варто збільшити кількість прикладань до грудей, щоб сприяти швидше виведенню білірубіну з організму.

Фототерапія вважається ефективною, якщо спостерігається позитивна динаміка: рівень білірубіну в крові знижується, жовтяничність йде, а стан дитини покращується. Але зверніть увагу на те, що оскільки при фототерапії відбувається швидке виведення білірубіну в кров, нормальний колір шкіри не є однозначною ознакою одужання. Тобто навіть якщо шкіра дитини посвітлішала, це не обов'язково означає, що рівень білірубіну в крові нормалізувався. Саме тому лабораторні аналізи набагато інформативніші.

Рішення про припинення фототерапії приймають, якщо рівень сироваткового білірубіну нижче межі призначення світлолікування більш ніж на 50 мкмоль/л. У середньому тривалість фототерапії становить 3-4 дні.

Адреса

м. Київ
вул. Маршала Гречка 13, оф.


Контакти

Viber: 063 139 31 72
Телефон: 063 139 31 72

Посилання

Наш канал YouTube
Статті
Прокат

Графік роботи

Заявки приймаються цілодобово.

Час доставки:
пн-пт - 15:00-20:00
сб - 12:00 - 19:00
нд - вихідний.