Фототерапія, тобто лікування, засноване на впливі променів ультрафіолету, є на сьогодні найефективнішим і найбезпечнішим способом лікування жовтяниці новонароджених. Таке лікування проводиться із застосуванням спеціальних ламп, що забезпечують певну довжину хвилі та потужність випромінювання.
Відповідно, якщо ультрафіолет допомагає при лікуванні жовтяниці, логічно припустити, що аналогічного ефекту можна досягти і впливом природного сонячного світла. Давайте спробуємо розібратися, чи це так.
Сонце, як велика ультрафіолетова лампа
Сонце – це найбільший генератор світлових хвиль. Інфрачервоні хвилі мають тепловий ефект, а ультрафіолетові стимулюють ряд специфічних біохімічних реакцій. Насамперед, ультрафіолет сприяє виробленню меланіну та вітаміну D, допомагає розщепленню білірубіну на нетоксичні похідні та його подальшому виведенню з організму.
Але щоб вплив ультрафіолетових променів був виключно позитивним, перебування на сонці має бути строго дозованим.
Якщо ж людина перебуває під впливом прямих сонячних променів довше за належне, їх вплив вже зовсім не сприятливо для його організму, воно викликає перегрівання і негативно впливає на клітини шкіри.
Особливо актуальною є небезпека перегріву для немовлят, шкіра яких дуже чутлива, а процеси терморегуляції ще недостатньо розвинені. Інакше кажучи, така «засмага» може обернутися як опіками, так і навпаки, переохолодженням дитини.
Якщо пацієнт багато часу проводить на сонці і «згорає» (отримує сонячний опік), це навіть може спровокувати загострення захворювання.
Чи варто ризикувати?
Для того щоб уникнути дії «небезпечних» УФ-хвиль і одночасно скористатися корисними властивостями довгохвильового випромінювання, були винайдені унікальні медичні апарати – це світлодіодні фотолампи, що генерують ультрафіолет у певному діапазоні. Це забезпечує швидкий ефект від лікування, а також повну безпеку як для пацієнта, так і для оточуючих.
Фототерапія сьогодні широко застосовується в лікуванні шкірних (псоріаз, дерматити, вугрі) та ендокринних захворювань, а також як додаткова терапія, що надає місцеву протизапальну дію, що активує неспецифічний імунітет і підвищує тонус периферичних судин.