Токсичність підвищеного білірубіну та як з нею боротися

В організмі новонародженої дитини, як і в організмі дорослої людини, білірубін присутній у двох фракціях – прямий та непрямий. Між собою вони суттєво відрізняються не лише фізичними властивостями, а й токсичністю.

Як боротися з підвищеним рівнем білірубіну?
 
Оскільки вільний білірубін нерозчинний у воді, вивести його з організму у незмінному стані неможливо. Відповідно необхідно вплинути на його біохімічну структуру.

Сьогодні для цього застосовується ефективний та безпечний метод – лікування фототерапією. Під дією ультрафіолету чітко встановленої інтенсивності білірубін розпадається на нетоксичні та водорозчинні похідні, які після цього виводяться з організму із сечею, калом та жовчю.

Дозу ультрафіолету розраховують в індивідуальному порядку, зважаючи на вагу малюка, термін гестації та безліч інших параметрів. На день таких сеансів фототерапії проводиться кілька. Малюк зазвичай лежить під фотолампою голенький, щоб якомога більше шкіри зазнало впливу ультрафіолету. У цей час його очі захищаються спеціальними окулярами, щоб не сталося опіку сітківки.

Таке лікування може проводитися як у пологовому будинку чи лікарні, так і вдома. Якщо ж лікування проходить у стаціонарі, додатково лікар може призначити дитині медикаментозне лікування, а також крапельниці з розчинами, які допоможуть швидше очистити організм від токсинів. У найважчих випадках може знадобитися переливання крові.

З прямим білірубіном, який ще називають пов'язаним чи кон'югованим, все просто. Вільний білірубін, з'єднуючись з глюкуроновою кислотою, утворює малотоксичну речовину, яка відмінно розчиняється у водному середовищі, після чого виводиться з організму з жовчю, калом та сечею.

Хоча, здавалося б, надлишок даної речовини в організмі нічим не загрожує, це не зовсім так.

Зв'язаний білірубін може довго накопичуватися в шкірі, очних яблуках, підшкірній клітковині і є основою для формування жовчного каміння.

Тому, якщо є підозри на те, що рівень пов'язаного білірубіну в організмі високий, варто звернутися до лікаря та спільно з ним знайти причину проблеми та найефективніший спосіб її вирішення.

Набагато складніше справа з вільним некон'югованим білірубіном. Він утворюється в результаті відновлювальної реакції після руйнування гемоглобіну, і сам є досить токсичним. Більше того, за рахунок гарної розчинності непрямий білірубін легко проходить через гематоенцефалічний бар'єр і вражає нервові клітини головного мозку.

В результаті це може спровокувати тяжкий стан, який називають ядерною жовтяницею або гіпербілірубінемічною енцефалопатією.

У новонароджених воно загрожує не тільки пожовтінням шкіри, слизових оболонок і склер, але й негативним впливом на центральну нервову систему. Якщо своєчасно не вжити заходів щодо зниження рівня білірубіну, це може призвести навіть до затримки психомоторного розвитку, розумової відсталості, зниження зору та слуху, рухових порушень, судом.

Адреса

м. Київ
вул. Маршала Гречка 13, оф.


Контакти

Viber: 063 139 31 72
Телефон: 063 139 31 72

Посилання

Наш канал YouTube
Статті
Прокат

Графік роботи

Заявки приймаються цілодобово.

Час доставки:
пн-пт - 15:00-20:00
сб - 12:00 - 19:00
нд - вихідний.